~.Imaginarium.~
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksLatest imagesRejestracjaSzukajZaloguj

 

 [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH]

Go down 
+2
myk-myk
Wirka.
6 posters
AutorWiadomość
Wirka.
Team Heroes
Team Heroes
Wirka.


Female Wiek : 33
Liczba postów : 1403
Rejestracja : 21/12/2014

[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Empty
PisanieTemat: [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH]   [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] EmptyNie 18 Sty 2015, 17:42

Fandom: Sherlock BBC
Autor: Wirwanna
Bety: brak
Pairing: Johnlock
Gatunek: obyczajówka? preslash
Ostrzeżenia: Brak.
N/A: pisany na Bingo 2014 pod prompt 9. AU coffee shop





Nocne zmiany



Nienawidził rannej zmiany. Stojąc za ladą o piątej nad ranem miał wrażenie, że pracuje w kawiarni dla zombie, w postapokaliptycznym Londynie. Większość klientów miała jednakowe, puste spojrzenie i powolne ruchy. Snuli się po całej sali, z wyraźnym trudem zbierając siły na złożenie zamówienie. Jakby odpowiedź na pytanie - gotówką czy kartą? - za bardzo przesilała ich mózgi.

Był też, oczywiście, wyjątkowy rodzaj zombiaków. Skacowani. Kulili się w sobie, z miną świadczącą o przekonaniu, iż cały świat sprzysiągł się przeciw nim. Unikający patrzenia komukolwiek w oczy i szepczący swoje zamówienia. Uwielbiał głośno ich dopytywać, nawet wtedy, gdy słyszał wszystko doskonale. Wyraz bólu i wyraźnej pretensji na ich twarzach sprawiał mu niemałą przyjemność.

Najbardziej jednak wśród tej armii zombiaków nienawidził garniturów. Był to typ ludzi, którzy wpadali do kawiarni z miną świadczącą, iż właśnie ratowali świat, gdy/a zmuszeni byli to przerwać dla tak prozaicznej czynności, jak zamówienie kawy. I stanie w kolejce! Oburzające. Gdy tylko mogli wpychali się na nie swoje miejsce i trącali ludzi łokciami. Całym/i sobą jasno dawali mu do zrozumienia, że powinien czuć się zaszczycony samą ich łaskawą obecnością. Wielu zombiaków przepuszczało garnitury dla świętego spokoju.

Nienawidził rannej zmiany. Nocne... były o wiele ciekawsze.
...

Całodobowa kawiarnia po drugiej stronie ulicy była jednym z najważniejszych atutów mieszkania, które właśnie wynajął. Zwrócił na nią swoją uwagę, już gdy szedł na rozmowę z właścicielką. Proponowała dobre warunki, był szczerze zaskoczony, gdy oddzwoniła do niego. Wiedział, że miała wielu chętnych. Może uprzejmy spokój weterana zadziałał na jego korzyść.

Kawiarnia była dla niego istotna nie bez powodu. To w takich miejscach właśnie spędzał dużą część swoich nocy. Jego bezsenność dawała się we znaki, a siedzenie w czterech ścianach sypialni, ze świadomością, że i tak nie zaśnie, doprowadzało go do szału. Wiele spacerował, ale zwiedzanie Londynu nocą, na dodatek o lasce, nie było dobrym pomysłem. Szczególnie w środku zimy. Znalazł więc wystarczająco zadowalający substytut - całodobowe kawiarnie.

Często przebywał w lokalach sam z obsługą, czasem z jednym czy dwoma innymi samotnikami. Nauczył się dość szybko rozróżniać niespełnionych artystów ślęczących nad z rozpaczą w oczach nad laptopem trzeźwiejących kierowców ruszających o świecie w długie trasy i takich jak on, pozbawionych przywileju spokojnego snu straceńców.

Pierwszej nocy w nowym mieszkaniu John nawet nie próbował kłaść się do łóżka. Stres związany z przeprowadzką wystarczająco dał mu się we znaki, a popołudniowa drzemka skończyła się tak, jak zwykle - koszmarem, z którego wybudził się z rozszalałym sercem, na podłodze. Krótko przed północą zarzucił więc płaszcz chwycił laskę i ruszył na drugą stronę ulicy.
...



Sherlock naprawdę lubił nocne zmiany. Zwykle ciche i spokojne. Powalające mu swobodnie obserwować klientów, którzy decydowali się na kawę nocą. Często byli ciekawi, czasem nawet fascynujący. Gdy siadali przy stolikach, przyglądał się im dyskretnie i analizował każdy detal, jaki dostrzegł. Tworzył profile w swojej głowie. Później decydował, czy dana osoba warta była zapamiętania.

On z pewnością należał do tych ciekawszych przypadków. Podpierał się na krótkiej lasce, mocno utykając na jedną nogę. Miał jasne, mysie włosy, teraz w lekkim nieładzie i raczej łagodny wyraz twarzy. Sherlock zauważył jasne blizny przecinające jego szyję, policzek i dłonie, drobne niczym pajęczyna pozostałości po odłamkach. Weteran. Z pewnością musiał wiele przejść. Widział to w jego oczach, osnutych jakąś mgłą, nawet jeśli pełnych życzliwości.

Uśmiechnął się, co samo w sobie było dziwne jak na tę godzinę. Sherlock odwzajemnił uśmiech, chłonąć każdy gest mężczyzny, a zaraz potem również jego głos.

- Dobry wieczór... zwykłą kawę, proszę? Bez żadnych udziwnień i pianek. - Mężczyzna złożył zamówienie. Sherlock uśmiechnął się jeszcze szerzej, nie bardzo wiedząc dlaczego ten człowiek tak na niego wpływa. Dopilnował, by możliwie najlepiej obsłużyć klienta i ku jego zadowoleniu, ten zajął jeden ze stolików.

Świetnie! Będzie mógł go obserwować. Po raz pierwszy od kilku miesięcy nie wyrzucał sobie, że przyjął propozycję Mycrofta, by podjąć się pracy w obyczajówce. Pojawienie się tej ciekawej osoby, było najciekawszym wydarzeniem ostatnich dni - jeśli nie tygodni. Sherlock czuł, że jego fascynacja rośnie z każdą chwilą.

Mężczyzna siedział prosto, zapewne nieświadomie opierając ciężar na chorej nodze. Nie był to więc uraz mechaniczny. Problem tkwił w umyśle mężczyzny. Podobnie jak drżenie jednej dłoni, które zdawało się zanikać, gdy ktoś wchodził do kawiarni. Jakby mężczyzna zapominał w rozproszeniu o swoich problemach. Musiał mieć bardzo ciekawą osobowość. Sherlock chciał wiedzieć o nim absolutnie wszystko!

Co jada, jakie gazety czyta, czy woli kryminały, czy może jednak fantastykę. Jak dobrze radził sobie z bronią. Czy zabijał. Co takiego przeżył, co odcisnęło na nim wyraźne piętno. Gdzie dokładnie służył. Czy kogoś stracił. Co posiadał, a czego mu brakowało. Tak, Sherlock chciał wiedzieć to wszystko i to najlepiej natychmiast. Nie mógł jednak po prostu podejść do obcego mężczyzny i zadawać takich pytań. Nawet on znał ludzkie konwenanse na tyle, by wiedzieć, że to niedopuszczalne.

Myślał nad jakimś fortelem, zanim jednak wpadł na rozwiązanie, które umożliwiłoby mu poznanie lepiej tego człowieka, mężczyzna pożegnał się uprzejmie i wyszedł z kawiarni. Sherlock dopiero wtedy zdał sobie sprawę, że rozmyślał o nim przez ponad trzy godziny. To było dość nietypowe, ten impuls, który poczuł na widok zamykanych drzwi. Miał ochotę rzucić się za klientem, biec, dogonić go i zadać wszystkie pytania, które kłębiły mu się w głowie.

Poprawił fartuch i zrobił sobie kubek kawy, który wychylił niemal na raz. Dość tego! Musiał się opanować. To było zupełnie do niego nie podobne, pozwolić emocjom urosnąć do takiego poziomu. Dość. Zapomni o nim. Miał ważniejsze rzeczy na głowie.
...

John nie był ślepy. Mógł z całą pewnością powiedzieć, że należał do ludzi raczej spostrzegawczych i czujnych. Służba zrobiła swoje. Prawdopodobnie zawsze już będzie oceniał poznanych ludzi pod kątem ich potencjału przestępczego. Tej nocy nie mógł nie zauważyć spojrzeń, jakie ukradkiem rzucał mu mężczyzna stojący za ladą. Wyrzucał sobie, że nie spojrzał na plakietkę z imieniem. Miał takie nietypowe, świdrujące spojrzenie. John znał je aż za dobrze. Było przekleństwem ludzi inteligentnych. Takich, którzy widzieli zbyt wiele jak na swój wiek.

Co on właściwie robił w tej kawiarni? Już po samym sposobie jego poruszania się i mówienia mógł powiedzieć, że nie jest to jego naturalne środowisko. Źle się tam czuł. John potrafił obiektywnie to ocenić, ostatecznie spędzał naprawdę wiele czasu w kawiarniach i miał do czynienia z każdym rodzajem baristy. A ten był z pewnością człowiekiem na nie swoim miejscu.

Mimo tego mężczyzna nie żałował, że się z nim zetknął. Wręcz przeciwnie, coś go do niego przyciągało. Miał absurdalną chęć porozmawiania z nim. Znalezienia najdrobniejszego pretekstu, by wdać się w dyskusje. Wiedział, był tego po prostu pewien, że mogliby toczyć żarliwe rozmowy na wiele tematów. Właściwie... dlaczego miałby sobie tego odmawiać? Może wróci tam kolejnej nocy i następnej. Może pozna bliżej tego człowieka.

Wciąż nie dawało mu spokoju wspomnienie jego ostrych kości policzkowych, jasnej cery i pełnych chłodnej inteligencji niebieskozielonych oczu. Zadziwił sam siebie, gdy zrozumiał, że pragnął dotknąć jego ciemnych loków. Chciał nie tylko z nim rozmawiać, ale po prostu słuchać jego głosu. W najróżniejszych, wysokich i niskich tonach.

- Johnie Watsonie... przepadłeś z kretesem - mruknął sam do siebie, porażony intensywnością własnych myśli.
...

Sherlock uwielbiał nocne zmiany, odkąd stałym gościem kawiarni został John. Dość szybko wymienili się imionami, z czasem też różnymi anegdotami. Po dwóch tygodniach John zaczął siadać przy samej ladzie, by móc popijać kawę i rozmawiać z Sherlockiem o wszystkim.

Holmes nie otrzymał co prawda odpowiedzi na tak wiele nurtujących go pytań.

Jak John wygląda, kiedy śpi. Czy pozwoliłby wybudzać się z koszmarów. Czy lubi jabłecznik. Od jak dawna jest sam. Kogo szuka, jeśli szuka kogokolwiek. Jak wyglądają jego blizny, które skrywa pod swetrem i koszulą. Jak brzmi, kiedy ktoś go dotyka...

Tak, Sherlock zdecydowanie musiał dowiedzieć się tego wszystkiego. Mieli przed sobą jeszcze wiele nocnych zmian.



-.-

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~


[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Giphy
Powrót do góry Go down
myk-myk
Stenograf
Stenograf
myk-myk


Female Wiek : 32
Liczba postów : 67
Rejestracja : 16/01/2015

[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Empty
PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH]   [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] EmptySob 24 Sty 2015, 22:36

Wirka, nie miałam pojęcia, że piszesz też szerloki! Jaka miła niespodzianka!
Mam totalną, ale to totalną słabość do coffee shop AU. A w połączeniu z jednym z moich ulubionych pairingów - no po prostu nie może być nic lepszego.

Zacznę od końca, bo koniec chyba najbardziej mi się podobał. Takie delikatne niedopowiedzenie. Niby koniec, ale jednak początek. Wiemy, jak John i Sherlock się poznali, że obaj są sobą wzajemnie zafascynowani, że pierwsze kroki ku zaznajomieniu się ze sobą podjęli. Ale co dalej? To już zostaje słodką tajemnicą. Albo czytelnik może popuścić wodze wyobraźni i sam zdecydować, co się działo podczas kolejnych nocnych zmian.

Początkowy opis klientów kawiarni był bardzo trafny. Sama czuję się jak zombie, kiedy muszę wstać o 5.30. I później przez najbliższych kilka godzin. Ponieważ rano kawy wypić nie mogę (robi mi się niedobrze, uch).

Ogólnie bardzo zgrabna miniatura. Miło było Cię przeczytać w innym fandomie!

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Tumblr_m8egv2Diwe1ruk00yo1_500
No, we didn't date.
Technically he wasn't an ex-boyfriend.
But he was an ex-something, an ex-maybe.
An ex-almost.
Powrót do góry Go down
http://www.myk-myk-myk.tumblr.com
Myst
Team Heroes
Team Heroes
Myst


Female Wiek : 31
Liczba postów : 600
Rejestracja : 21/12/2014

[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Empty
PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH]   [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] EmptyPon 09 Mar 2015, 21:54

Tak, to jest to. Jedyne, na co mogę narzekać, to fakt, że ta miniaturka sprawia wrażenie prologu do czegoś dłuższego.

Podoba mi się tutaj kreacja obu panów. Chociaż nie do końca wyjawiłaś powody, dla których Sherlock pracuje w kawiarni, to jestem skłonna przyznać, że znalazł sobie idealne miejsce do obserwowania i dedukowania ludzi. W końcu oczywiście musiał trafić na kogoś wystarczająco interesującego, by całkowicie pochłonął jego myśli. I tym kimś był John.

Mam wrażenie, że tutaj to, co przeżył Watson na wojnie jest jeszcze bardziej wyeksponowane, a zarazem bardziej wiarygodne. Jakby wchodzenie w środku nocy do kawiarni wspomagając się przy tym laską było bardziej przejmujące od śniących się koszmarów.

W każdym razie miniaturka była przeurocza i ogromnie się cieszę, że wolna od angstu!
Wenuj mi w tym kierunku, M.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] MJVczC6

To grant another chance means to give opportunity to correct past mistakes.

[HP][NZ] Jak przestać, jak zacząć [PW/CC][6/8]
Aktualizacja: 24.12.2020
[BnHA][NZ] Niebo pełne słońca [IM/TS][4/?]
Aktualizacja: 24.12.2020

— Moje wszystkie teksty —

Powrót do góry Go down
http://motylebezskrzydel.blogspot.com/
Havoc
Skryba
Skryba
Havoc


Female Liczba postów : 36
Rejestracja : 24/11/2015

[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Empty
PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH]   [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] EmptyNie 19 Cze 2016, 22:43

Coffee shop AU to chyba jeden z najbardziej oklepanych motywów, z jakimi się spotkałam, więc jestem w szoku, że udało Ci się napisać to w niesztampowy sposób. Chapeau bas. Jedynym minusem jest to, że ten tekst wydaje się urwany. Byłam przekonana, że dotarłam do połowy, a to już koniec. Sad

Mój ulubiony fragment:
Cytat :
Skacowani. Kulili się w sobie, z miną świadczącą o przekonaniu, iż cały świat sprzysiągł się przeciw nim. Unikający patrzenia komukolwiek w oczy i szepczący swoje zamówienia. Uwielbiał głośno ich dopytywać, nawet wtedy, gdy słyszał wszystko doskonale. Wyraz bólu i wyraźnej pretensji na ich twarzach sprawiał mu niemałą przyjemność.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Tumblr_n6hrqs0Mtp1t7eg8go1_500
Powrót do góry Go down
Tony.
Team Heroes
Team Heroes
Tony.


Female Wiek : 27
Skąd : Poznań
Liczba postów : 395
Rejestracja : 19/04/2016

[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Empty
PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH]   [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] EmptyWto 22 Lis 2016, 18:16

Sherlock, który swoją standardową fascynację rzeczami i nauką przenosi na fascynację ludźmi - potrafię to sobie ułożyć w głowie. Przy odpowiednich warunkach, Sherlock byłby koszmarnie dobrym psychologiem (dodam, że "koszmarnie" nie do końca oznacza tu skalę jego psychologicznego geniuszu xd). A ponoć każdy barista musi mieć w sobie coś z psychologa... No i Sherlock ma. Analizy. I to głośne mówienie do skacowanych, biednych i głupich ludzi? Absolutnie to kupuję. Wink

Nie masz może ochoty dopisać tego więcej? Tak, wiem, otwarte zakończenia są fajne, ale i tak czuję niedosyt. Żeby nie było: to nie minus, tylko oznaka tego, że należą Ci się gratulacje. Plus - Chyba właśnie czegoś takiego potrzebowało moje biedne, skacowane Ofiarami i Oprawcami serduszko. Xd

Pozdrawiam i niech Wen zawsze Ci sprzyja!
Tony.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

Sometimes you gotta run before you can walk

Vi stands for Victory, didn't you know?
[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Vignet12
Powrót do góry Go down
Salomanka
Team Villains
Team Villains
Salomanka


Female Wiek : 32
Skąd : Kołobrzeg
Liczba postów : 746
Rejestracja : 17/01/2015

[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Empty
PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH]   [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] EmptyCzw 19 Sie 2021, 02:44

Ale ci tekst wykopałam, co? XD
Po tych wszystkich HP miałam ochotę na coś innego, ale trochę się naszukałam czegoś odpowiedniego na teraz.
Nie mam może wielkich wymagań co do Sherlockowych tekstów, ogólnie chętnie czytam wszystko, co jest ciekawie napisane i dobrze uzasadnia zachowanie postaci, kanon musi być zachowany, a opisywanie ich być czymś więcej, niż przepisywanie serialu. Ty zrobiłaś coś fajnego, podkreślając tę cechę Watsona, która była nawet nieco niedoceniona w serialu, czyi tę jego powojskową traumę. Ładne to, zgrabne. Holmes także jest tutaj interesujący, ale dla mnie spada na drugi plan, ustępując miejsca Johnowi. Urzekła mnie ta ich wzajemna ciekawość, pragnienie poznania odpowiedzi, dopasowania dobrych pytań do prawd, który tylko czekają na ujawnienie się. Tak, ja także widze w tym szansę na dłuższy tekst, ale nie będę na niego nalegać. Takie otwarte zakończenie też jest świetne, i dobrze mi z nim. Nocą można wiele zdziałać, omówić pewne sprawy i sięgnąć po więcej, niż w blasku dnia. Może tak właśnie stało się z nimi?
Powrót do góry Go down
Sponsored content





[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Empty
PisanieTemat: Re: [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH]   [Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH] Empty

Powrót do góry Go down
 
[Sherlock BBC][M] Nocne zmiany [JW/SH]
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» [HP][D] Zmiany [AW/FW]
» [Sherlock BBC][mM] Nieproporcjonalny [SH/JW]
» [Sherlock BBC][D] Wykluczone
» [Sherlock BBC][mM] Rozrywka
» [Sherlock BBC][D] Ciemność [SH/JW]

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
~.Imaginarium.~ :: FANFICTION :: Serial & Film & Adaptacje :: Slash :: +12-
Skocz do: