IndeksRejestracjaSzukajFAQZaloguj

Share | 

[HP] [T][D] Smak miłości [SS/RL]

Go down 
AutorWiadomość
Wirka.
Admin
Admin

Female Wiek : 27
Liczba postów : 898

PisanieTemat: Re: [HP] [T][D] Smak miłości [SS/RL]   Czw Sty 15 2015, 18:39

Odkryłam, że nie skomentowałam Ci tego nigdzie Smile

Przy okazji zrobię Ci małą betę dobra? Bo trochę dużo Ci tego weszło jak na drabble.

Cytat :
Remus Lupin dość często zastanawiał się [,] jak smakuje miłość.

Raz znalazł informację, [zbędny przecinek] o eliksirze  (...)  musiał zostać przygotowany przez kogoś [,] kto kochał wilka.

Wtedy pojawił się w Hogwarcie [,] by zacząć uczyć [nauczać?].

Nie zrobiłem tego [,] by się zmarnowało.

miłość na [ma] gorzki smak.

To tyle do strony technicznej, jakbyś chciała jeszcze popoprawiać. Same zdania nie brzmią sztucznie, czy sztywno, więc co do przekładu zastrzeżeń nie mam, to wyżej to kosmetyka Smile

Co do treści powiem, że choć nie przepadam za tym parringiem, podoba mi się puenta. Przede wszystkim - jest. I jest celna, na dodatek w ciekawy sposób wykorzystano tu element kanonu. Na jakimś poziomie, Severusowi musiało zależeć, skoro mógł zrobić ten eliksir. Ale niczego to nie zmieniało, poza świadomością, prawda? Ciekawe drabble wybrałaś, Jo.
Wenuj się
W.

Powrót do góry Go down
Croyance
Skryba
Skryba

Female Wiek : 22
Liczba postów : 90

PisanieTemat: Re: [HP] [T][D] Smak miłości [SS/RL]   Sob Sty 31 2015, 16:29

Och, to mój pierwszy tekst z tego pairingu, muszę to przyznać. Jednak chyba jest to także kolejny plus bycia na forum. Inaczej nigdy nie poznałabym tej pary.

O samym tekście cóż można powiedzieć. Pokazano samotność Remusa w zaledwie kilku zdaniach:
Cytat :
wszyscy jego przyjaciele już nie żyli, więc nie został nikt, kto kochałby go dostatecznie, by spełnić ten warunek.
To chyba mówi samo za siebie. W dodatku, przy tylko jednej wypowiedzi, Severus też jest kanoniczny. Można wyobrazić sobie jego grymas na twarzy i trzepot szaty.

Ale chyba najważniejsze jest tu ostatnie zdanie...
Cytat :
Remus był zaskoczony, gdy dowiedział się, że miłość na gorzki smak.
Pokazuje znaną prawdę, choć nie zawsze dostrzeganą. Gdybym mogła wzięłabym ten tekst jako przykład do wypracowania (matura za kilka miesięcy, trzeba znajdować kilka motywów). Jest świetny, przynajmniej dla mnie.

Wspominam to pod każdym tłumaczeniem, ale co tam. Podziwiam każdego tłumacza, bo samo podjęcie się tej pracy to wiele wysiłku. Widząc ile ty tłumaczysz jestem pod wrażeniem.
Croy

Sherlock „I'm not a hero, I'm a high-functioning sociopath. „
Supernatural"Co cię nie zabije, to cię wzmocni. A nawet jeśli zabije, to i tak nie zabije."

Powrót do góry Go down
http://niger-stories.blogspot.com/
Rasp.
Skryba
Skryba

Liczba postów : 27

PisanieTemat: Re: [HP] [T][D] Smak miłości [SS/RL]   Pią Lut 06 2015, 12:01

Snupin! Jak ja dawno nie miałam czegoś z nimi w swoich łapkach.

Do technicznej strony się przyczepiać nie będę, bo jak już zdążyłam zauważyć - Wirka wpadła i zrobiła armagedon porządek XD Czyta się płynnie i bez żadnego zacinania, wiec to na duży plus.
Najmocniej trafia do mnie ostatnie zdanie, w którym zawarty jest tak mocny przekaz.

Tyle samotności i miłości w jednym tekście, nie potrafię do końca tego ogarnąć. I kto by się spodziewał, ze miłość ofiarowana przez Severusa ma taki sam smak, jak jego osobowość? No pewnie nikt, nikt. Very Happy

Z chęcią przeczytałabym od ciebie coś jeszcze z tą parą! Nieważne, czy własnego, czy przetłumaczonego. Nabrałam na ten parring ochoty.
Weny, kochanie, weny!

'When the sun rises,
I wake up and chase my dreams.
I won't regret when the sun sets,
Cuz I live my life like I'm a Beast.'

Powrót do góry Go down
Fia.
Moderator
Moderator

Female Wiek : 27
Liczba postów : 276

PisanieTemat: Re: [HP] [T][D] Smak miłości [SS/RL]   Czw Lut 19 2015, 14:53

Cóż, na początku miałam ochotę wejść Ci na głowę za te błędy. Ale skoro już Wirka zrobiła to za mnie, to ja mogę się zająć na spokojnie po prostu czysto estetyczno-literackim odbiorem tekstu. A ten wyszedł jak najbardziej pozytywny.

Klamra kompozycyjna (pointowa?), którą zastosowała tu autorka świetnie pokazuje, dlaczego w tym przypadku tekst POWINIEN być po prostu drabblem - w końcu nawet w niewielu słowach można bardzo wiele przekazać, co tutaj widać idealnie. Samotność, strata, ból, nawet beznadzieja, i nagle wszystko się odmienia, tak po prostu, bo miłość ma gorzki smak.

Nawet nie wiem, co więcej napisać. Może jedynie tyle, że jako tłumaczka wybrałaś tekst godny tego, by go przeczytać i wykonałaś dobrą pracę, dokonując jego przekładu. Niemniej, beta jednak nadal jest Ci potrzebna. Sama betujesz ładnie, ale swoje teksty... No cóż, wiem, że w nich błędy znajduje się najgorzej.

Weny, czasu i pracy!
Fia.

Powrót do góry Go down
Nemuri
Skryba
Skryba

Liczba postów : 141

PisanieTemat: Re: [HP] [T][D] Smak miłości [SS/RL]   Pią Mar 06 2015, 02:15

Wydaje mi się smutne to opowiadanie, ale nie potrafię wskazać czemu i w którym momencie.
Skoro Remus wiedział, iż przygotować ten eliksir może tylko osoba, która darzy go uczuciem to czy to wykorzystał? Wychodzi na to, że Severus go kocha, to czemu nie są razem?
Tyle pytań, a tak mało odpowiedzi.
Miłość ma gorzki smak - wydawało mi się zawsze, że słodko-gorzki, ale cóż w przypadku wilkołaka i szpiega chyba o słodkości możemy zapomnieć.
Powrót do góry Go down
Sponsored content

PisanieTemat: Re: [HP] [T][D] Smak miłości [SS/RL]   

Powrót do góry Go down

[HP] [T][D] Smak miłości [SS/RL]
Powrót do góry 
Strona 1 z 1