~.Imaginarium.~
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.



 
IndeksLatest imagesRejestracjaSzukajZaloguj

 

 [LOTR] [D] Atawizm

Go down 
+2
Konto Nieaktywne
Brethil
6 posters
AutorWiadomość
Brethil
Skryba
Skryba
Brethil


Female Skąd : Festung Breslau
Liczba postów : 33
Rejestracja : 27/10/2016

[LOTR] [D] Atawizm Empty
PisanieTemat: [LOTR] [D] Atawizm   [LOTR] [D] Atawizm EmptyCzw 15 Gru 2016, 22:12

Fandom: Tolkien (powiedzmy, bo rzecz dzieje się długo, długo po zakończeniu „Władcy Pierścieni”)
Autor: Brethil
Beta:Brak
Paring: Brak Bohater: zbiorowy
Ostrzeżenia: Brak.
N/A: Tak mi to przyszło do głowy, kiedy się dziś szykowałam do pracy.
Okropecznie to słabe, ale chciałam się podzielić spostrzeżeniem, bo rzecz chodzi za mną od rana.
Drabble – sto słów licząc z tytułem.




Atawizm



W szóstej erze Śródziemia, nazywanego teraz po prostu Ziemią, nikt, poza nielicznymi wyjątkami, nie wierzył w elfy i to, że kiedyś żyły wśród ludzi. A wyjątki, w rodzaju Islandczyków, uważane były za nieszkodliwych dziwaków.

W szóstej erze Śródziemia, zwanej XXI wiekiem, liczył się tylko człowiek.

Mimo tego każdego dnia miliardy kobiet malowały się, katowały dietami i noszeniem szpilek tylko po to, żeby chociaż trochę upodobnić się do zwiewnego, wielkookiego ideału. Ideału, w który nawet nie wierzyły i o którym zapomniały, że kiedykolwiek istniał.

Nie wiedziały, czemu to robią, ale czuły, że muszą. I że zawsze będą „nie dość dobre”.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

Fairy tales do not tell children that dragons exist. Children already know that dragons exist. Fairy tales tell children that dragons can be killed.
[Chesterton]


Ostatnio zmieniony przez Brethil dnia Pią 16 Gru 2016, 22:33, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Konto Nieaktywne
Stenograf
Stenograf



Female Liczba postów : 348
Rejestracja : 03/01/2016

[LOTR] [D] Atawizm Empty
PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   [LOTR] [D] Atawizm EmptyPią 16 Gru 2016, 12:16

Ciekawe podejście do tematu i przeniknięcie się dwóch rzeczywistości.

Ja co prawda nie katuję się dietami, makijażu nie robię, a szpilki noszę na specjalne okazje, ale nie ukrywam, być piękną jak elfka to jest coś.

Sprawa techniczna: Wiem, rozumiem, że z tytułem czasem jest problem (jeden z moich tekstów nazywa się "Komu potrzebny tytuł") ale on powinien być.

Pozdrawiam i życzę weny.
Powrót do góry Go down
Jeanne.
Czarna lista
Jeanne.


Female Skąd : Warszawa
Liczba postów : 100
Rejestracja : 21/12/2014

[LOTR] [D] Atawizm Empty
PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   [LOTR] [D] Atawizm EmptyPią 16 Gru 2016, 17:39

Bardzo podoba mi się to podejście. Odczytuję je trojako:
1) Kobiety upodabniają się ogólnie do elfów, bo mężczyźni zawsze uważali je za piękne istoty, podawali jako przykład i nie ważna była płeć. Elfy były piękne, szlachetne, delikatne i zwiewne. Ludzkim kobietom było im do tego daleko, mimo że się starały, zawsze brakowało im tej gracji, delikatności oraz lekkości. Nigdy nie było w stanie się zbliżyć. To przetrwało aż do tej ery Śródziemia.
2) Próbowały upodobnić się do swojej królowej, w której zakochał się najpotężniejszy mężczyzna. Czy to z powodu zazdrości czy uważały ją za kanon piękna i chciały ją naśladować - już nie ważne. Ale pomyślałam tutaj o Arwenie.
3) I no musiałam pomyśleć o Legolasie i Aragornie, nie byłabym sobą Wink Upodabniały się do osoby, która skradła serce króla, nie królowej. Ale wiedziały, że nie ważne co zrobią i tak nie będą w stanie nawet się zbliżyć do tego ideału. Przecież nawet sama Królowa nie była w stanie!

Dzięki za przyjemny tekst Smile

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

Wena artysty jest dziwką. Nie dość, że każe sobie płacić wysoką cenę, to jeszcze zdradza. - Cena - by a_wii
Powrót do góry Go down
Wirka.
Team Heroes
Team Heroes
Wirka.


Female Wiek : 33
Liczba postów : 1403
Rejestracja : 21/12/2014

[LOTR] [D] Atawizm Empty
PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   [LOTR] [D] Atawizm EmptyPią 16 Gru 2016, 21:16

Bardzo ciekawa myśl. Początkowo pomyślałam o tym jak o crossie obecnego świata z uniwersum LOTR'a, ale nie bardzo się to pokrywa, bo mimo, iż faktycznie obecnie kanon piękna jest taki a nie inny, jest taki stosunkowo od niedawna - zmieniał się bardzo w historii i zdecydowanie przez większość czasu istnienia ludzi, atrakcyjne były zdecydowanie większe kobiety, niż teraz.

Myślę więc, że mogę to potraktować jako po prostu PRZYSZŁOŚĆ Śródziemia. I jako taka oddaje świetnie naturę ludzi i ciekawie nawiązuje do samego istnienia Elfów, ale też tego, jak historia wpływa na kolejne pokolenia. Jak ludzie celowo sięgają do dawnych mitów, przekuwając je na nowe, setny raz przerabiając to samo. Ale przeszłość wpływa też na nas po cichu, tak, że nie zdajemy sobie z tego sprawy - i tak to wygląda w tym tekście właśnie Smile

Ciekawe Smile
Pisz więcej
W.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~


[LOTR] [D] Atawizm Giphy
Powrót do góry Go down
Brethil
Skryba
Skryba
Brethil


Female Skąd : Festung Breslau
Liczba postów : 33
Rejestracja : 27/10/2016

[LOTR] [D] Atawizm Empty
PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   [LOTR] [D] Atawizm EmptyPią 16 Gru 2016, 22:47

Ojej, ojej, tyle komentarzy, Brethil szczęśliwa jak norka na wybiegu Wink

Olgie - brak tytułu to przeoczenie, tekst od początku nazywał się "Atawizm".
No ja też dietami jakoś specjalnie się nie katuję, ale buty na obcasie noszę, bo nie chcę być hobbitką Wink

Ja wiem, że są wyjątki, sama mam w domu kilka (no i mnie samej nie zawsze chce się umalować), ale jednak albo robi to większość kobiet, albo takie jest powszechne mniemanie.

Nie Ty jedna chciałabyś być jak elfka, popatrz na "obowiązujący kanon piękna" w przypadku modelek - długonogie, szczupłe, z oczami do niemożliwości powiększonymi makijażem. No elfki wypisz wymaluj (a przynajmniej z założenia, bo ludziom nie do końca wyszło).

Dziękuję za komentarz Smile



Jeanne - o trzecim nie pomyślałam, ale to dlatego, że nigdy ich nie shippowałam.

Ale interpretacja 1 i 2 jest równie dobra i w sumie ze sobą zbieżna. Ja brałam pod uwagę 1, ale jeśli czytelnik znalazł w takim drobiażdżku coś więcej to chyba dobrze Smile

Fakt, że ludzkie kobiety nigdy nie dorównają elfom, podobnie jak mają marne szanse dorównać modelkom (zwłaszcza po retuszu), ale próbowanie bycia coraz lepszym jest wpisane w naszą naturę i tyle.

Dziękuję za komentarz Smile



Olgie - masz rację tu i tu. To jest nasza Ziemia, która kiedyś była Śródziemiem (w końcu Tolkien pisał "mitologię dla Anglii") i wewnętrznie, w swoich korzeniach (oraz jak widać w podświadomości mieszkańców) dalej nim jest, nawet jeśli oni kompletnie o tym zapomnieli.

Zapomnieli nie tylko o elfach, zapomnieli też o dawnych nazwach - Śródziemie -> Ziemia i o dawnych miarach - wieki zamiast epok. To nie tak, że VI Era zaczęła się w roku zerowym, bo mogła się zacząć niedawno (i raczej tak było, sądząc że w poprzednich wiekach to nie człowiek był najważniejsi, bo, nawet w tych "oświeconych" bogowie, czy też Bóg stali na piedestale).

Nawiązanie do starej nazwy i podziału czasu to po prostu obserwacja narratora, taki jego mały atawizm.

Dziękuję za komentarz Smile

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

Fairy tales do not tell children that dragons exist. Children already know that dragons exist. Fairy tales tell children that dragons can be killed.
[Chesterton]
Powrót do góry Go down
Alexandrine
Team Villains
Team Villains
Alexandrine


Female Wiek : 31
Skąd : Ostrów Wielkopolski
Liczba postów : 225
Rejestracja : 21/12/2014

[LOTR] [D] Atawizm Empty
PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   [LOTR] [D] Atawizm EmptyPon 16 Sie 2021, 15:05

W sumie to ciekawy tekst i całkiem przemyślana koncepcja dlaczego w ogóle kobiety malują się i dążą do ideału. No z czegoś to musiało się wziąć. Nikt nagle nie wpadł, że pomaluje oczy nie w celach bitewnych a w celach upiększania się. Bardzo ładnie jest to wplecione w pamięć o elfach i ich istnieniu lub nieistnieniu. Aż człowieka ciekawi co będzie po nim, czy ktoś będzie kiedyś pamiętał. W końcu wszystko się zmienia i ma swoje następstwo.

Alexa

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

Już niedługo powiem: „Dzień dobry Harry”, a ty z uśmiechem odpowiesz: „Witaj w domu Draco”.
Powrót do góry Go down
Salomanka
Team Villains
Team Villains
Salomanka


Female Wiek : 32
Skąd : Kołobrzeg
Liczba postów : 746
Rejestracja : 17/01/2015

[LOTR] [D] Atawizm Empty
PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   [LOTR] [D] Atawizm EmptyWto 17 Sie 2021, 17:36

Bardzo ciekawa myśl. Pamiętam, że czytałam to już wcześniej, jednak nie skomentowałam od razu. Drogie Adminki, zobaczcie, ile dobra robią wasze akcje, Ludziom Się Chce! Razz
To dobry tekst, może niewyszukany, ale sama myśl, jaka cię natchnęła, zapewne gdy stałaś przed lustrem i w przelocie pomyślałaś nad absurdalną ilością rzeczy, jakie robi KOBIETA przed wyjściem z domu, może w kontrze do faceta, który wstaje rano, łapie portfel, klucze i telefon i leci dokąd chce, jest całkiem interesująca i dobrze ją wybroniłaś w tym maleństwie. Tak jak Wirka. w komentarzu powyżej także mam obiekcje co do łączenia historii Śródziemia i Ziemii jako takiej z uwagi na kanony piękna, które zmieniały się przez lata (jak to śpiewał mój ukochany Ola Salo:
"But of all the awful things
That men did invent
The idea of ideal beauty
Is worth the most contempt
"),
jednakże ogólnie jest to bardzo ciekawa reflekcja - te elfie uszka mnie nie kręcą, ale jakbym była taka wysoka i smukła, na pewno czułabym się lepiej Razz
Podsumowując - to bardzo dobry tekst, jak widać po komenatarzach powyżej skłania do refleksji i zapada w pamięć. Brawo.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





[LOTR] [D] Atawizm Empty
PisanieTemat: Re: [LOTR] [D] Atawizm   [LOTR] [D] Atawizm Empty

Powrót do góry Go down
 
[LOTR] [D] Atawizm
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
~.Imaginarium.~ :: FANFICTION :: Literatura & Ekranizacja :: Ogólne :: +12-
Skocz do: